ПРИЗИВ ЗА ДЕЙСТВИЕ ЗА ЗАЩИТА НА ДЕЦАТА ОТ СЕКСУАЛНИ ПОСЕГАТЕЛСТВА ОНЛАЙН
КАКВО МИСЛЯТ ГРАЖДАНИТЕ НА ЕС ЗА ЗАЩИТАТА НА ДЕЦАТА ОНЛАЙН?
Обобщени резултати от обществено допитване в 8 държави-членки на ЕС
Изследването е реализирано от Defence for Children – ECPAT Нидерландия и ECPAT International по Project Beacon, 2021 г.
Проучването показва, че хората смятат, че интернет не е безопасен за децата.
73% от възрастните вярват, че децата не могат да влязат в интернет, без да се срещнат с възрастни, които искат да им навредят!
На 17 ноември 2021 г., ECPAT International, най-голямата и влиятелна мрежа в света, чиято дейност е фокусирана върху превенцията и прекратяването на сексуалната експлоатация на деца, публикува констатации от изследване в осем държави от ЕС, в което се изследва общественото отношение към защитата на децата онлайн. Изследването бе проведено в следните държави: Франция, Германия, Унгария, Италия, Полша, Испания, Швеция и Нидерландия.
ECPAT публикува следните резултати от проучването на общественото мнение за баланса между личната поверителност онлайн и защитата на децата от сексуални посегателства в интернет:
ECPAT призовава Европейския съюз да представи ново законодателство, което ще задължи технологичните компании да включват автоматичните инструменти за сканиране и откриване на изображения и материали, съдържащи сексуално насилие и експлоатация на деца онлайн.
Посланието, което идва от някои от най-големите държави в Европейския съюз, е пределно ясно:
Законодателство:
Определения:
Защо беше проведено изследването?
ECPAT искаше да проучи възгледите на обществеността в някои от най-големите държави в Европейския съюз по въпросите на закрилата на детето, поверителността на данните и баланса между тях, ако има такъв.
ECPAT пожела да събере тези данни, за да разбере по-добре възприятията на обществеността по въпросите на поверителността, изправена срещу закрилата на детето онлайн.
Послания до евродепутатите и политиците::
Необходимо е, политиците да знаят, какво обществеността намира за важно при разработването на ново законодателство. Има някои промени, поради които е наложително членовете на Европейския парламент (ЕП) да знаят какво се смята за важно от гражданите на ЕС по отношение безопасността на децата онлайн. .
Относно ECPAT International
ECPAT @ECPAT е международна организация със 122 членове в 104 държави по света (вкл. и в България), които координират изследвания, застъпничество и действия за прекратяване на сексуалната експлоатация на деца.
ECPAT участва в многостранно и многосекторно сътрудничество, като работи с правоприлагащите органи, организациите от частния сектор и правителствата по целия свят за предотвратяване на бъдещи сексуални престъпления срещу деца. Те разглеждат този проблем във всичките му проявления, включително сексуалната експлоатация на деца чрез проституция, трафик за сексуални цели, ранен и принудителен брак на деца, сексуална експлоатация на деца по време на пътуване и туризъм и сексуална експлоатация на деца онлайн.
От 2020 г. ECPAT провежда Project Beacon, кампания за информация и застъпничество, фокусирана върху технологиите и правата на децата в ЕС.
През ноември 2021 г. кампанията в България се представя със съдействието на ЕCPAT Bulgaria – национален член на ECPAT International.
За коментари и контакти с ECPAT International and DCI – ECPAT Нидерландия:
Celine Verheijen, Project manager, Defence for Children – ECPAT Netherlands;
c.verheijen@defenceforchildren-ecpat.nl ; +31 (0)642053860
Amy Crocker, Interim Programme Advisor Online Child Sexual Exploitation, ECPAT International;
amyc.ecpat.org ; +31 (0)621406200
За контакти в България:
Георги Ванчев, Консултант комуникации и застъпничество; Project Beacon,
gvanchev@yahoo.com; +359 878 400074
Лидия Загорова, Председател, ECPAT Bulgaria; ecpatbulgaria@gmail.com;
+359 878 400074
[1] https://www.missingkids.org/blog/2020/we-are-in-danger-of-losing-the-global-battle-for-child-safety