СДРУЖЕНИЕ „ПРЕНЕБРЕГНАТИ ДЕЦА“ - ECPAT България
  • ЗА НАС
  • НОВИНИ
  • ПРОЕКТИ
  • DON’T LOOK AWAY!
  • СИГНАЛИЗИРАЙ!
  • ГАЛЕРИЯ
  • ПУБЛИКАЦИИ
  • КОНТАКТИ
  • bg
  • en

НОВИНИ

pic 14

14. КАМПАНИЯ ЗА ЗАЩИТА НА ДЕЦАТА ОНЛАЙН – PROJECT BЕACON – ЕCPAT

02/12/2021Lydia

pic 14

 

КАМПАНИЯ ЗА ЗАЩИТА НА ДЕЦАТА ОНЛАЙН – PROJECT BЕACON – ЕCPAT

 

  • 68% от пълнолетните граждани на 8 държави-членки на ЕС подкрепят приемането на законодателство за позволяване на частни компании да разпознават материали, свързани със сексуална експлоатация и сексуални посегателства над деца онлайн.

 

Прочетете повече в доклада от изследването на ЕСРАТ:

http://www.ecpat-bg.com/?p=5096

pic 7

13. КАМПАНИЯ ЗА ЗАЩИТА НА ДЕЦАТА ОНЛАЙН – PROJECT BЕACON – ЕCPAT

26/11/2021Lydia
pic 7
КАМПАНИЯ ЗА ЗАЩИТА НА ДЕЦАТА ОНЛАЙН – PROJECT BЕACON – ЕCPAT
Всички ние трябва да защитим децата от онлайн сексуална експлоатация и посегателства.
Щом имаме технически средства, нека ги използваме.
Европейският парламент @Europarl_EN трябва даде приоритет на #CHILDPROTECT_On.
Нова изследване на ECPAT @ECPAT показва че европейската общественост иска това.
Прочетете повече в доклада на ЕСРАТ:
http://www.ecpat-bg.com/?p=5096

pic 13

12. КАМПАНИЯ ЗА ЗАЩИТА НА ДЕЦАТА ОНЛАЙН – PROJECT BЕACON – ЕCPAT International

25/11/2021Lydia
pic 13
КАМПАНИЯ ЗА ЗАЩИТА НА ДЕЦАТА ОНЛАЙН – PROJECT BЕACON – ЕCPAT International
Сексуалната експлоатация и злоупотреба с деца има опустошителен ефект върху оцелелите.
Но това може да бъде предотвратенo!
ЕС #EU трябва да даде възможност на автоматичните технически средства, които осигуряват безопасност за децата онлайн #safeonline, да бъдат НЕПРЕКЪСНАТО ВКЛЮЧЕНИ!
Научете повече!
#CHILDPROTECT_On
Прочетете доклада на ЕСРАТ:
http://www.ecpat-bg.com/?p=5096
261237477_4519477524798177_7617889733127691114_n

МЕДИЙНА КАМПАНИЯ ЗА ЗАЩИТА НА ДЕЦАТА ОНЛАЙН – PROJECT BЕACON – ЕCPAT INTERNATIONAL

25/11/2021Lydia

261237477_4519477524798177_7617889733127691114_n

КАМПАНИЯ ЗА ЗАЩИТА НА ДЕЦАТА ОНЛАЙН – PROJECT BЕACON – ЕCPAT INTERNATIONAL, ПРОВЕЖДАНА В БЪЛГАРИЯ

Детайли за кампанията и защитата на децата онлайн бяха споделени в предаването „Социална мрежа“ на TV NovaNews, България

На 23 ноември един от трите най-популярни канала NovaNews излъчи в предаването си „Социална мрежа“ 30-минутно интервю с Лидия Загорова, ECPAT България, където тя разказа подробно за кампанията и проекта Beacon – Защитете децата от сексуално насилие и сексуална експлоатация онлайн . Тя говори за опасностите от публикуването на материали. съдържащи признаци на сексуални злоупотреби и сексуална експлоатация на деца (CSAM) онлайн и необходимостта от широка превенция сред деца и възрастни. Също така бе коментирана и възможността и практиката на технологичните компании да използват автоматични инструменти за сканиране, идентификация, отчитане и елиминиране на материали със сексуални злоупотреби и сексуална експлоатация на деца (CSAM )онлайн. Тя постави акцент върху обществената необходимост от включване на Европейския парламент и членовете на Европейския парламент в създаването на ново законодателство, което ще направи задължително за технологичните компании да включват автоматични инструменти за сканиране и откриване за изображения на сексуално насилие и експлоатация на деца материали. Резултатите от проучването на Project Beacon също бяха коментирани като анализ на общественото мнение на европейските граждани от 8 страни от ЕС по въпроса за баланса между личната поверителност и закрилата на детето онлайн.

 

Линк към запис от предаването – в „Социална мрежа“, NovaNews TV, 25 ноември 2021

https://www.vbox7.com/play:47b17309f4?p=playlist&id=2370150&fbclid=IwAR0Ud5DFXTj_3c9NxroqZcPZk4Qu1pa9NZWAVJmvPUnwDIUmNI6lvTsGkas

 

pic 12

11. КАМПАНИЯ ЗА ЗАЩИТА НА ДЕЦАТА ОНЛАЙН – PROJECT BЕACON – ЕCPAT INTERNATIONAL

24/11/2021Lydia

pic 11

 

КАМПАНИЯ ЗА ЗАЩИТА НА ДЕЦАТА ОНЛАЙН – PROJECT BЕACON – ЕCPAT INTERNATIONAL

Да призовем Европейския парламент да вземе законодателни мерки за безопасност на децата онлайн!
Дайте своя глас и призовете Европейския парламент@Europarl_EN да вземе законодателни мерки за безопасност на децата онлайн #onlinesafety !
Ние се нуждаем от защита на децата онлайн! #CHILDPROTECT_On
@Childmanifesto
Искаме #CHILDPROTECT_On да бъде непрекъснато включен!
Научете повече в доклада на ЕСРАТ:
http://www.ecpat-bg.com/?p=5096

ЕСРАТ LOGO

ПРИЗИВ ЗА ДЕЙСТВИЕ ЗА ЗАЩИТА НА ДЕЦАТА ОТ СЕКСУАЛНИ ПОСЕГАТЕЛСТВА ОНЛАЙН

22/11/2021Lydia

ЕСРАТ LOGO      

 

           ПРИЗИВ ЗА ДЕЙСТВИЕ ЗА ЗАЩИТА НА ДЕЦАТА ОТ СЕКСУАЛНИ ПОСЕГАТЕЛСТВА ОНЛАЙН

 

                         КАКВО МИСЛЯТ ГРАЖДАНИТЕ НА ЕС ЗА ЗАЩИТАТА НА ДЕЦАТА ОНЛАЙН?

                          Обобщени резултати от обществено допитване в 8 държави-членки на ЕС  

Изследването е реализирано от Defence for Children – ECPAT Нидерландия и ECPAT International по Project Beacon, 2021 г.

Проучването показва, че хората смятат, че интернет не е безопасен за децата.

 73% от възрастните вярват, че децата не могат да влязат в интернет, без да се срещнат с възрастни, които искат да им навредят!

На 17 ноември 2021 г., ECPAT International, най-голямата и влиятелна мрежа в света, чиято дейност е фокусирана върху превенцията и прекратяването на сексуалната експлоатация на деца, публикува констатации от изследване в осем държави от ЕС, в което се изследва общественото отношение към защитата на децата онлайн. Изследването бе проведено в следните държави: Франция, Германия, Унгария, Италия, Полша, Испания, Швеция и Нидерландия.

ECPAT публикува следните резултати от проучването на общественото мнение за баланса между личната поверителност онлайн и защитата на децата от сексуални посегателства в интернет:

  • Изследването е поръчано от ECPAT International и е осъществено в партньорство с техния член Defenсe forChildren – ECPAT Нидерландия. Проучването, което  е обработено от YouGov, се основава на представителни извадки от 9410 души възрастни хора над 18 години от 8-те държави от ЕС, които са били обхванати в анкетата.
  • 76 % от анкетираните смятат, че защитата на децата от злоупотреба онлайн есъщо толкова важна или по-важна от защитата на личната им неприкосновеност.
  • Почти 7 от 10 души смятат, че няма поверителност онлайн. Тези, които вярват, че онлайн поверителността не съществува, са повече от тези, които вярват, че съществува и това мнение е в съотношение повече от две към едно.
  • Средно 73% от възрастните вярват, че децата не могат да влязат в интернет, без към тях да се обърнат възрастни, които искат да им навредят. 77% от анкетираните жени поддържат това мнение, както и 69% от респондентите мъже.
  • 75% от респондентите са готови да се откажат от част от личната си поверителност онлайн, за да позволят автоматизирани технологични инструменти да сканират и откриват изображения на сексуално насилие над деца, както и да откриват други форми на сексуална експлоатация на деца онлайн.
  • 68 % от респондентите в осемте държави подкрепят плановете на Европейския съюз за въвеждане на ново законодателство за разкриване на материали за сексуално насилие над деца от частни компании. (за Италия – 75%, Испания  – 75%, Нидерландия –  – 72%).

ECPAT призовава Европейския съюз да представи ново законодателство, което ще задължи технологичните компании да включват автоматичните инструменти за сканиране и откриване на изображения и материали, съдържащи сексуално насилие и експлоатация на деца онлайн.

 

 Посланието, което идва от някои от най-големите държави в Европейския съюз, е пределно ясно:

  • Обществеността иска да се предприемат действия за защита на децата онлайн.
  • Хората настояват за използването на автоматизирани инструменти, които да функционират винаги, за да може да се осигури безопасност на децата онлайн.
  • Обществеността желае онлайн платформите да имат законово задължение за използването на тези автоматизирани инструменти.

 

Законодателство:

  • Значението за ЕС за гарантирането на правата на децата в дигитална среда е ясно отразено в текущите процеси в ЕС, включително, но не само в Закона за цифровите услуги, предложението за законодателство за откриване, премахване и докладване на материали, включващи сексуални злоупотреби с деца (CSAM) като част от Стратегията на ЕС за по-ефективна борба срещу сексуалното насилие над деца и Стратегията на ЕС за правата на детето (Digital Services Act, proposal for legislation on the detection, removal and reporting of CSAM като част от EU Strategy for a more effective fight against child sexual abuse и EU Strategy on the Rights of the Child). Въпреки това самата Комисия посочва необходимостта от подобряване на координацията и осигуряване на съгласуваност в защитата и борбата със сексуалното насилие и експлоатацията на децата онлайн.
  • Направените констатации следват промените от края на 2020 г., когато новият регламент (regulation) в Европейския съюз постави технологични компании, внедряващи специализирани инструменти за доброволно откриване на материали за сексуална злоупотреба с деца, в правен асинхрон с Директивата за поверителност в електронните мрежи (e-Privacy Directive.). В резултат на това, някои технологични компании спряха да сканират онлайн изображения на сексуално насилие и експлоатация на деца, което доведе до негативни последици. Беше прието временно споразумение (temporary agreement), което позволи на технологичните компании да възобновят сканирането, но някои от тях все още не извършват това.
  • В момента Европейският съюз проучва условията за създаването на ново законодателство, което ще задължи доставчиците на онлайн услуги (например платформи на социални медии) да използват автоматизирани технологични инструменти за откриване и маркиране на признаци на онлайн сексуална експлоатация и злоупотреби с деца. Тези инструменти непрекъснато ще проверяват  личната активност на всички потребители на платформата, търсейки подобни признаци. Тази автоматизирана технология обаче означава, че потребителите  ще предоставят част от личната си поверителност, тъй като инструментите сканират изображения и съобщения онлайн от тяхната активност, за да защитят децата от сексуални злоупотреби онлайн.
  • Във всички тези процеси изслушването и отразяването на общественото мнение остава централно място в работата на институциите на ЕС. Въпреки това сложността и обхватът на процесите може не винаги да са достъпни за обществеността. ECPAT предлага това изследване като принос към усилията за изграждане на по-ефективна борба срещу сексуалното насилие и експлоатацията на деца.

 

Определения:

  • Hash Detection (Хеш разпознаване) – отбелязаните с хаштаг инструменти за откриване на материали за сексуално насилие над деца (CSAM – Child Sexual Abuse Materials) сравняват потребителско изображение с индикации за сексуално насилие над деца, за да се види дали има съвпадение. Изображенията не се сравняват директно, а с хаш стойности, които се генерират както за потребителското изображение, така и за отделния материал. Хаш функцията е общ термин за всяка функция, която преобразува входа (например текст, изображение) в изход с фиксиран размер, който е известен като хаш стойност. Хeш стойността е поредица от буквено-цифрови знаци, считани за „пръстов отпечатък“ на изображението. Две хeш стойности, които са идентични една с друга, означават две идентични изображения.
  • Технологиите за идентифициране на преднамерено предприети действия за „сприятеляване“ и установяване на емоционална връзка с дете или млад човек –  Grooming detection technologies (GDT), помагат да се установи дали спрямо детето е направен опит за сексуална злоупотреба. Обикновено тези технологии се обсъждат във връзка с текстови разговори, тъй като т.н. груминг често се извършва в платформите за съобщения. GDT обикновено приемат формата на детектори на ключови думи или по-усъвършенствани техники, базирани на машинно обучение ( Machine Learning). Въпреки това, някои анализи на метаданни могат да се използват и за допълване на процеса на откриване на груминг.

 

Защо беше проведено изследването?

ECPAT искаше да проучи възгледите на обществеността в някои от най-големите държави в Европейския съюз по въпросите на закрилата на детето, поверителността на данните и баланса между тях, ако има такъв.

ECPAT пожела да събере тези данни, за да разбере по-добре възприятията на обществеността по въпросите на поверителността, изправена срещу закрилата на детето онлайн.

 

Послания до евродепутатите и политиците::

Необходимо е, политиците да знаят, какво обществеността намира за важно при разработването на ново законодателство. Има някои промени, поради които е наложително членовете на Европейския парламент (ЕП) да знаят какво се смята за важно от гражданите на ЕС по отношение безопасността на децата онлайн. .

  • Използването на инструменти за откриване и премахване на онлайн сексуални злоупотреби над деца е намаляло от декември 2020 г., когато държавите-членки на ЕС трябваше да транспонират новите правила на ЕС за телекомуникациите в националното законодателство, следвайки Европейския кодекс за електронни съобщения (EКЕC), който влезе в сила през Декември 2018 г. Тъй като интернет-базираните комуникационни услуги стават обект на строгите изисквания за поверителност, през юли 2021 г. беше приет временен регламент, който позволява на доставчиците да използват специфична технология за борба със сексуалното насилие над деца онлайн. Временната регулация е ограничена до 3 август 2024 г. Поради неяснотата и включването на допълнителни точки за запазване на поверителността, някои ИТ компании (като Facebook) са спрели използването на софтуера за откриване на подозрителни материали. Броят на докладваните случаи за онлайн сексуално насилие над деца в Европа спадна драстично след 20 декември (58% по-малко съобщения от Европа за 3 месеца).[1]
  • Европейската комисия работи върху дългосрочно законодателство за справяне със сексуалните злоупотреби над деца онлайн. През юли 2020 г. тя публикува Стратегията на ЕС за по-ефективна борба срещу сексуалното насилие над деца. Стратегията предоставя цялостен отговор на нарастващата заплаха от сексуални злоупотреби с деца, както офлайн, така и онлайн. Стратегията се фокусира, inter alia, върху законодателството за ефективно справяне със сексуалните злоупотреби над деца онлайн, включително чрез изискване на съответните доставчици на онлайн услуги да откриват, премахват и докладват на властите известни материали за сексуални злоупотреби с деца. Комисията също така иска да създаде европейски център за предотвратяване и борба със сексуалното насилие над деца.
  •  В момента европейските институции обсъждат Закона за цифровите услуги и Закона за цифровите пазари, които имат за цел да създадат по-безопасно цифрово пространство, където основните права на потребителите са защитени и се създадат равни условия за бизнеса.

Относно ECPAT International

 ECPAT @ECPAT е международна организация със 122 членове в 104 държави по света (вкл. и в България), които координират изследвания, застъпничество и действия за прекратяване на сексуалната експлоатация на деца.

ECPAT участва в многостранно и многосекторно сътрудничество, като работи с правоприлагащите органи, организациите от частния сектор и правителствата по целия свят за предотвратяване на бъдещи сексуални престъпления срещу деца. Те разглеждат този проблем във всичките му проявления, включително сексуалната експлоатация на деца чрез проституция, трафик за сексуални цели, ранен и принудителен брак на деца, сексуална експлоатация на деца по време на пътуване и туризъм и сексуална експлоатация на деца онлайн.

От 2020 г. ECPAT провежда Project Beacon, кампания за информация и застъпничество, фокусирана върху технологиите и правата на децата в ЕС.

През ноември 2021 г. кампанията в България се представя със съдействието на  ЕCPAT Bulgaria – национален член на ECPAT International.

 

За коментари и контакти с ECPAT International and DCI – ECPAT Нидерландия:

Celine Verheijen, Project manager, Defence for Children – ECPAT Netherlands;
c.verheijen@defenceforchildren-ecpat.nl ;  +31 (0)642053860
Amy Crocker, Interim Programme Advisor Online Child Sexual Exploitation, ECPAT International;
amyc.ecpat.org ; +31 (0)621406200

 

За контакти в България:

Георги Ванчев, Консултант комуникации и застъпничество; Project Beacon,

gvanchev@yahoo.com;  +359 878 400074

Лидия Загорова, Председател, ECPAT Bulgaria; ecpatbulgaria@gmail.com;

+359 878 400074

 

 

 

 

[1] https://www.missingkids.org/blog/2020/we-are-in-danger-of-losing-the-global-battle-for-child-safety

pic 6

10. КАМПАНИЯ ЗА ЗАЩИТА НА ДЕЦАТА ОНЛАЙН – PROJECT BЕACON – ЕCPAT INTERNATIONAL

22/11/2021Lydia

pic 6

 

КАМПАНИЯ ЗА ЗАЩИТА НА ДЕЦАТА ОНЛАЙН – PROJECT BЕACON – ЕCPAT INTERNATIONAL

  • 76% от пълнолетните граждани на Франция, Германия, Унгария, Италия, Полша, Испания, Швеция и Нидерландия подкрепят използването на средства за разпознаване на признаци на сексуална експлоатация и злоупотреба онлайн
#CHILDPROTECT_On #CSAM
Научете повече в доклада на ЕСРАТ:
http://www.ecpat-bg.com/?p=5096

pic 9

9. КАМПАНИЯ ЗА ЗАЩИТА НА ДЕЦАТА ОНЛАЙН – PROJECT BЕACON – ЕCPAT INTERNATIONAL

22/11/2021Lydia

КАМПАНИЯ ЗА ЗАЩИТА НА ДЕЦАТА ОНЛАЙН – PROJECT BЕACON – ЕCPAT INTERNATIONAL

pic 9

  • Приблизително 7 от 10 души от изследваните страни от ЕС #EU смятат, че няма сигурна поверителност онлайн. Те считат, че защитата на децата #childprotection ТРЯБВА да бъде приоритет пред личната поверителност #privacy. 
Помогнете ни да призовем @Childmanifesto да упълномощи технологичните компании да включат своите инструменти за сканиране!
Прочетете повече в доклада на ECPAT:
http://www.ecpat-bg.com/?p=5096
pic 5

8. КАМПАНИЯ ЗА ЗАЩИТА НА ДЕЦАТА ОНЛАЙН – PROJECT BЕACON – ЕCPAT INTERNATIONAL

19/11/2021Lydia
pic 5
КАМПАНИЯ ЗА ЗАЩИТА НА ДЕЦАТА ОНЛАЙН – PROJECT BЕACON – ЕCPAT INTERNATIONAL
  • 68% от изследваните подкрепят законодателство, включващо частни компании в проследяването на материали със сексуални злоупотреби с деца онлайн.
Гражданите на ЕС искат платформата #CHILDPROTECT_On. да бъде включена!
Обществеността в ЕС изисква законодателни действия. Техническите средства защитават децата, когато са включени.
68% от участващите в проучването подкрепят законодателство, което включва частни компании в проследяването и елиминирането на материали със сексуални злоупотреби с деца онлайн.
Гражданите на ЕС считат, че защитата на децата от посегателства и експолоатация трябва да е на първо място, дори това да означава частично отказване от личната поверителност.
Прочетете доклада на ECPAT:
http://www.ecpat-bg.com/?p=5096

Load More
СДРУЖЕНИЕ „ПРЕНЕБРЕГНАТИ ДЕЦА“ - ECPAT България. Всички права запазени.